سلامت میلیون‌ها کودک یمنی در خطر است

دسترسی سریع

براي صحبت با مدیر سایت
!کليک کنيد
قوانين نويسندگي در سایت ما
!کليک کنيد
کمک مالي و نقدي جهت بهبود سايت
!کليک کنيد
حمایت بنری از سایت
!کليک کنيد
براي پرسيدن سوالات خود با اين شماره تماس بگيريد: (----------------)
تبليغات ...

برای سفارش تبلیغات کلیک کنید برای سفارش تبلیغات کلیک کنید
نویسنده : وب تو وب | بازدید : 2

خبرگزاری مهر: در این نامه عنوان شده است؛ هر روز بیمارستان دیگری هدف حمله مستقیم جنگنده‌های سعودی و هم پیمانانش قرار می‌گیرد و این در حالی ست که نماینده‌های کشور‌هایی که فروشندگان سلاح‌های جنگی به آن‌ها هستند، با ژست حقوق بشری بر صندلی‌های نهاد‌های بین المللی تکیه زده اند و برای مردم مظلوم یمن ابراز نگرانی می‌کنند!

متن کامل نامه جامعه پزشکی ایران خطاب به دبیرکل سازمان بهداشت جهانی.

به نام خدا

دبیرکل سازمان بهداشت جهانی
جناب تئودور آدهانوم
با سلام و احترام

نزدیک به چهار سال است که اخبار تاسف‌باری از وضعیت بهداشت و سلامت, مردم ستم‌دیده یمن به گوش می‌رسد و مدت‌هاست که جامعه بهداشت و درمان در سراسر جهان در انتظار است که شاید سازمان‌های بین المللی و صلح‌جو و در راس آن‌ها سازمان تحت مدیریت و نظارت شما دست به کار شده و برای تغییر این وضعیت فاجعه بار اقدامی انجام دهد. اما از آنجا که رفتاری متناسب با شأنیت و روح حاکم بر سازمان بهداشت جهانی و شعار معروف آن سازمان که «سلامت بهتر برای همگان و در همه جا» است؛ ندیدیم بر آن شدیم که اعتراض و عدالتخواهی جامعه پزشکی ایران را برای کمک به تأمین سلامت مردم مظلوم یمن بالاخص کودک,ان یمنی, اعلام نماییم.

همان طور که اطلاع دارید بر اساس گزارش‌های نهاد‌های حقوق بشری وضعیت سلامت مردم یمن هر روز فاجعه بارتر می‌شود. ۲۰میلیون از مردم یمن یعنی بیش از ۸۰درصد آن‌ها آب آشامیدنی سالم ندارند و سوء تغذیه و بیماری‌های عفونی هر روز بیشتر از روز قبل قربانی می‌گیرند. در حالی یونیسف اخبار مبنی بر خطرات جانی بیش از سه میلیون کودک یمنی زیر پنج سال را منتشر می‌کند، که عامل تهدید کننده حیات این کودکان بیش از هرچیز کمبود «آب بهداشتی» و «غذا» ست.

۸.۶ میلیون کودک یمنی به آب شرب، فاضلاب و سرویس‌های بهداشتی دسترسی ندارند که این شرایط ناشی از اقدامات نظامی در اطراف ساختار‌های مربوط به آب یمن بوده است. نزدیک به دو میلیون از کودکان یمنی دچار سو تغذیه هستند. بیش از ۴۰۰ هزار نفر از این تعداد در آستانه «مرگ» بوده و خطر ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی، چون پنومونی و اسهال نیز خطر بیماری‌های ناشی از کمبود مینرال ها، چون اختلالات رشد، بیماری‌های قلبی، دیابت و حتی سرطان‌ها حال و آینده مبتلایان به سوء تغذیه به خصوص کودکان و نوجوانان را تهدید می‌کند.

چه کسی مسئول این وضعیت رقت‌بار است؟ متولی بهداشت و درمان در سطح بین المللی کیست؟ آیا از نهاد‌های بین المللی تنها هشدار دادن و ابراز نگرانی کردن بر می‌آید؟ بر اساس ماده ۳ اعلامیه حقوق بشر هر فردی در دنیا سزاوار و محق به زندگی و سلامت فردی است و بر اساس ماده ۲۵ همین اعلامیه هر انسانی سزاوار داشتن زندگی با استاندارد‌های قابل قبول سلامتی و رفاه از جمله خوراک، پوشاک، مسکن و مراقبت‌های پزشکی است و به خصوص کودکان و مادران سزاوار توجه و مراقبت ویژه هستند.

پس چگونه است که ائتلاف سعودی برای ایجاد فشار جنگی با ایجاد محاصره و از بین بردن ساختار‌های بهداشتی و تغذیه‌ای حق استفاده از غذا، آب شرب و امکانات و مراقبت‌های پزشکی را از مردم عادی و غیرنظامیان من جمله کودکان و زنان باردار سلب می‌کند و نهاد‌های بین المللی و حقوق بشری اقدام قابل توجهی نمی‌کنند؟ آیا سازمان بهداشت جهانی پس از گذشت نزدیک به چهارسال از شروع فاجعه بهداشت و درمان در یمن هیچ وظیفه‌ای جز ابراز تأسف ندارد؟ آیا زمان رعایت کنوانسیون‌های ژنو در خصوص مراعات حال کودکان و زنان و افراد غیر نظامی فرا نرسیده است؟ اگر همه کودکان یمنی قربانی عدم وجود امکانات بهداشتی اولیه، سوءتغذیه، مرگ در بمباران مراکز غیر نظامی، بیماری‌های عفونی و واگیر شوند باز هم نهاد‌های بهداشت و درمان جهان جز ابراز نگرانی و رایزنی برای ارسال بسته‌های محدود دارو و غذا کاری نباید بکنند؟ و حتی نباید ارتباط خود را با حکومت متخاصم فوق متوقف کرده و ارائه خدمات عمومی و فعالیت دفاتر خود در عربستان سعودی و هم پیمانانش را منوط به توقف وضعیت فوق کنند؟

هر روز بیمارستان دیگری هدف حمله مستقیم جنگنده‌های سعودی و هم پیمانانش قرار می‌گیرد و این در حالی ست که نماینده‌های کشور‌هایی که فروشندگان سلاح‌های جنگی به آن‌ها هستند، با ژست حقوق بشری بر صندلی‌های نهاد‌های بین المللی تکیه زده اند و برای مردم مظلوم یمن ابراز نگرانی می‌کنند! بدیهی است که دولت فعلی عربستان سعودی که در داخل کشور خود و در همایش عظیم حج در سپتامبر ۲۰۱۵ از کنار کشته شدن صد‌ها تبعه کشور‌های مختلف در منا (که در عربستان میهمان بودند) در اثر سوء مدیریت برگزارکنندگان به راحتی گذشت و حتی در مورد شناسایی و تحویل اجساد قربانیان به کشورهایشان همکاری نکرد، برای جان زنان و کودکان بی دفاع و مظلوم یمنی ارزشی قائل نخواهد بود و شرایط را بهبود نخواهد بخشید.

اکنون زمان محک تاریخی متولیان بین المللی بهداشت و سلامت فرا رسیده است و این نهاد‌ها باید بتوانند ساز و کار‌هایی پیش بینی کنند تا اوضاع پیش آمده را به نفع تامین بهداشت و سلامت حداقلی برای این ملت مظلوم مدیریت نمایند.

جامعه پزشکی ایران ضمن ابراز نگرانی از وضعیت فاجعه بار بهداشت و درمان در کشور یمن، خواستار تحقق موارد ذیل برای نجات جان میلیون‌ها انسان بی‌گناه است:

۱- طرح شکایت از ائتلاف عربستان سعودی در مورد حملات نظامی به مراکز بهداشتی و درمانی یمن به دادگاه‌های بیطرف از سوی سازمان بهداشت جهانی با توجه به ماده ۱۰ اعلامیه حقوق بشر که همه افراد را سزاوار دادرسی و رسیدگی به حقوقشان می‌داند.

۲- پیگیری اعلام شرایط فوق العاده در مورد ملت یمن برای دریافت کمک‌های همه کشور‌های داوطلب بر اساس ماده ۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۹۶۶ مجمع عمومی سازمان ملل متحد که بر اساس آن هرگاه یک خطر عمومی استثنایی موجودیت ملتی را تهدید کند و این خطر رسما اعلام شود کشور‌های طرف میثاق می‌توانند تدابیری که وضعیت آن ملت ایجاب می‌کند اتخاذ نمایند.

۳- در خواست انتقال منظم و کافی محموله‌های غذا و دارو به همه استان‌های یمن با توجه به بند دوم ماده ۱۱ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مصوب ۱۹۶۶ مجمع عمومی سازمان ملل متحد.

۴- ایجاد تصفیه خانه‌های سیار برای تامین آب شرب در استان‌های مختلفی که ساختار‌های آب شرب خود را در عملیات‌های نظامی از دست داده اند با توجه به ماده ۱۲ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مصوب ۱۹۶۶ مجمع عمومی سازمان ملل متحد.

۵- ایجاد کانال انتقال بیماران و مصدومین به کشور‌های داوطلب زیر نظر نهاد‌های حقوق بشری جهت مداوا و طی دوره نقاهت بر اساس بند دوم ماده ۱۲ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مصوب ۱۹۶۶ مجمع عمومی سازمان ملل متحد که بر ایجاد شرایط مناسب برای تامین مراجع پزشکی و کمک‌های پزشکی برای عموم تاکید دارد.

۶- اعزام پزشک، کارشناسان بهداشت و درمان، تجهیزات پزشکی و دارو به مراکز درمانی یمن و راه اندازی مجدد مراکز تعطیل شده درمانی یمن بر اساس ماده ۱۲ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مصوب ۱۹۶۶ مجمع عمومی سازمان ملل متحد که بر پیشگیری و معالجه بیماری‌های همه گیر و سایر بیماری‌ها و مبارزه علیه آن‌ها تاکید دارد.

۷- ایجاد اردوگاه‌های مراقبت‌های فوری با امکان زندگی خانواده‌های یمنی و انتقال خانواده‌های در شرایط های-ریسک از نظر سلامتی به این اردوگاه‌ها و تامین آب و غذا و امکانات بهداشتی برای آن‌ها توسط گروه‌های مدافع حقوق بشر کشور‌های مختلف بر اساس ماده ۲۱ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۹۶۶ مجمع عمومی سازمان ملل متحد.

جامعه مسلمان ایران و نیز مردم عربستان و یمن به خوبی می‌دانند که بر اساس وعده الهی در قرآن کریم، حق ماندنی و باطل رفتنی و نابود شدنی است. زمانی فرا می‌رسد که تاریخ در مورد مدعیان تامین سلامت مردم دنیا قضاوت خواهد کرد.

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.

درصورتی که مطلب ناقص هست می توانید روی منبع این مطلب کلیک کنید و در سایت اصلی مشاهده کنید.


برچسب‌ها :

يکشنبه 18 آذر 1397 - 7:19
قدرت گرفته از نیلوبلاگ
close
تبلیغات در اینترنت