تجزیه و تحلیل رفتار کاربردی (ABA) برای افراد اوتیسم

دسترسی سریع

براي صحبت با مدیر سایت
!کليک کنيد
قوانين نويسندگي در سایت ما
!کليک کنيد
کمک مالي و نقدي جهت بهبود سايت
!کليک کنيد
حمایت بنری از سایت
!کليک کنيد
براي پرسيدن سوالات خود با اين شماره تماس بگيريد: (----------------)
تبليغات ...

برای سفارش تبلیغات کلیک کنید برای سفارش تبلیغات کلیک کنید
نویسنده : وب تو وب | بازدید : 25

تجزیه و تحلیل رفتار کاربردی (ABA) برای افراد اوتیسمReviewed by مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست on Jul 2Rating: 5.0تجزیه و تحلیل رفتار کاربردی (ABA) برای افراد اوتیسمتجزیه و تحلیل رفتار یک رویکرد معتبر علمی برای درک رفتار و نحوه تاثیر آن در محیط است. در این زمینه، "رفتار" به اعمال و مهارت اشاره دارد. "محیط" شامل هر گونه نفوذ - فیزیکی یا اجتماعی است - که ممکن است تغییر رفتار و یا توسط یک رفتار تغییر کند. در سطح عملی، اصول و روش های تجزیه و تحلیل رفتار کمک کرده اند تا

محتوای صفحه (قابل کلیک)

تجزیه و تحلیل رفتار کاربردی (ABA) برای افراد اوتیسم

تجزیه و تحلیل رفتار یک رویکرد معتبر علمی برای درک رفتار و نحوه تاثیر آن در محیط است. در این زمینه، “رفتار” به اعمال و مهارت اشاره دارد. “محیط” شامل هر گونه نفوذ – فیزیکی یا اجتماعی است – که ممکن است تغییر رفتار و یا توسط یک رفتار تغییر کند.

در سطح عملی، اصول و روش های تجزیه و تحلیل رفتار کمک کرده اند تا بسیاری از انواع مختلف یادگیرندگان مهارت های مختلفی را به دست آوردند- از شیوه زندگی سالم تا تسلط بر یک زبان جدید. از دهه 1960 درمانگرها از تجزیه و تحلیل رفتار برای کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم و اختلالات رشدی مرتبط استفاده کرده اند.

ABA و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم

تعدادی از مطالعات اخیر تایید کرده اند که تکنیک های ABA برای ایجاد مهارت های زندگی حیاتی در نوجوانان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم موثر هستند. بسیاری از برنامه های جامع حمایت از اوتیسم برای بزرگسالان روش های ABA را برای کمک به انتقال افراد به زندگی مستقل و اشتغال به کار می گیرند و ترکیب می کنند. با این حال، مزایای برنامه های ABA فشرده هنوز در نوجوانان و بزرگسالان کمتر مورد مطالعه قرار گرفته اند.

مداخله های روش درمانی ABA

مداخلات موثر ABA برای اوتیسم یک رویکرد یک اندازه برای همه نیست و هرگز نباید به عنوان مجموعه ای از برنامه ها یا تمرین های کنسرو شده مورد توجه قرار گیرد. برعکس، یک درمانگر ماهر، مداخله را برای مهارتها، نیازها، منافع، ترجیحات و وضعیت خانوادگی فراگیر می کند. به همین علت، یک برنامه ABA برای یک یادگیرنده متفاوت از یک برنامه برای یادگیرنده دیگری خواهد بود. با این حال، برنامه های ABA با کیفیت برای دانش آموزان مبتلا به اوتیسم به طور مشترک به صورت زیر هستند:

تجزیه و تحلیل رفتار کاربردی (ABA) برای افراد اوتیسم

برنامه ریزی و ارزیابی در حال انجام

* یک تحلیلگر رفتار واجد شرایط و آموزش دیده طراحی و مستقیما مداخله را نظارت می کند.

* توسعه تحليلگران از اهداف درمان، از ارزيابي مفصلي از مهارت ها و ترجيحات يادگيرنده است و ممكن است شامل اهداف خانواده نيز باشد.

* اهداف درمان و آموزش در جهت توسعه مناسب هستند و طیف گسترده ای از زمینه های مهارت مانند ارتباطات اجتماعی، مراقبت از خود، بازی و اوقات فراغت، توسعه مهارت های علمی را هدف قرار می دهد.

* اهداف بر مهارت هایی که دانش آموزان را قادر می سازد تا مستقل و موفق در هر دو شرایط کوتاه مدت و بلند مدت باشند، تاکید می کنند.

* برنامه دستورالعمل، مهارت های مورد نظر را به گام های مدیریتی ترغیب می کند تا از ساده ترین (به عنوان مثال تقلید صداهای تک) به پیچیده تر (به عنوان مثال، انجام مکالمه) آموزش داده شود.

* مداخله شامل سنجش عینی و مداوم پیشرفت یادگیرنده است.

* تحلیلگر رفتار اغلب اطلاعات مربوط به پیشرفت یادگیرنده را بررسی می کند و از این جهت برای تنظیم روش ها و اهداف مورد نیاز است.

* تحلیلگر به طور منظم با اعضای خانواده و کارکنان برنامه ملاقات می کند تا برنامه ریزی کند، پیشرفت را بررسی کند و در صورت لزوم تعدیل کند.

تکنیک های ABA و فلسفه

* مربی از روشهای مختلف تحلیلی استفاده می کند، که بعضی از آنها توسط مربی و دیگران توسط آموزنده آغاز می شود.

* والدین و یا سایر اعضای خانواده و مراقبین آموزش می گیرند تا بتوانند در طول روز از یادگیری و مهارت های آموزشی حمایت کنند.

* روز یادگیرنده برای ایجاد فرصت های فراوان – هر دو برنامه ریزی شده و به طور طبیعی – به دست آوردن و تمرین مهارت ها در هر دو وضعیت ساختار یافته و بدون ساختار است.

* یادگیرنده فراوانی تقویت مثبت را برای نشان دادن مهارتهای مفید و رفتارهای اجتماعی مناسب دریافت می کند. تاکید بر تعاملات مثبت اجتماعی و یادگیری لذت بخش است.

یادگیرنده برای تقویت رفتارهایی که آسیب می رساند یا از یادگیری جلوگیری می کند، تقویت نمی شود.

منبع :

autismspeaks

پیشنهادات جایروس برای شما

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - تجزیه و تحلیل رفتار کاربردی (ABA) برای افراد اوتیسم

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

User Rating: 4.9 ( 1 votes)

برچسب‌ها :

جمعه 15 تير 1397 - 17:21
قدرت گرفته از نیلوبلاگ
close
تبلیغات در اینترنت