هفت باور نادرست در زمینه تشخیص و درمان افسردگی

دسترسی سریع

براي صحبت با مدیر سایت
!کليک کنيد
قوانين نويسندگي در سایت ما
!کليک کنيد
کمک مالي و نقدي جهت بهبود سايت
!کليک کنيد
حمایت بنری از سایت
!کليک کنيد
براي پرسيدن سوالات خود با اين شماره تماس بگيريد: (----------------)
تبليغات ...

برای سفارش تبلیغات کلیک کنید برای سفارش تبلیغات کلیک کنید
نویسنده : وب تو وب | بازدید : 2

هفت باور نادرست در زمینه تشخیص و درمان افسردگیReviewed by دکتر ندا فرزانه on Apr 14Rating: 1.0روانپزشک و رواندرمانگرباوجود اینکه طیف اختلالات افسردگی، از شایعترین اختلالات روانپزشکی در سرتا سر دنیا است و درمانهای داروئی و غیردارویی متععدی برای آن وجود دارد، باورهای نادرستی در مورد آن وجود دارد که دانستن آنها در مورد اثر بخشی، شروع و ادامه درمان بسیار حائز اهمیت اند . در این مقاله به هفت مورد مهم از باورهای نادرست در زمینه تشخیص و درمان افسردگی اشاره میشود.

باوجود اینکه طیف اختلالات افسردگی، از شایعترین اختلالات روانپزشکی در سرتا سر دنیا است و درمانهای داروئی و غیردارویی متععدی برای آن وجود دارد، باورهای نادرستی در مورد آن وجود دارد که دانستن آنها در مورد اثر بخشی، شروع و ادامه درمان بسیار حائز اهمیت اند . در این مقاله به هفت مورد مهم از باورهای نادرست در زمینه تشخیص و درمان افسردگی اشاره میشود.

هفت باور نادرست در زمینه تشخیص و درمان افسردگی

هفت باور نادرست در زمینه تشخیص و درمان افسردگی

1-افسردگی یک بیماری نیست!

برای افرادی که تجربه اختلال افسردگی را دارند، این مورد که دوره افسردگی در نتیجه یک بیماری جدی رخ میدهد، بسیار آشنا و قابل فهم است اما متاسفانه شاهد این مورد هستیم که بخاطر انگهای فرهنگی-اجتماعی که در مورد ابتلا به بیماریهای روانپزشکی در دنیا و جامعه ما وجود دارد- که البته خوشبختانه بخاطر تلاشهای زیاد در زمینه افزایش آگاهی عموم مردم در مورد علل زمینه ای بیماریهای روانپزشکی، منجمله بیماری های طیف افسردگی -این بیماری جدی به عنوان ضعف فرد در غلبه با ناملایمات و شرایط مستعد کننده در نظر گرفته میشود. البته لازم به ذکر است که منظور ما در اینجا اختلال های طیف افسردگی است که توسط روانپزشک و بعد از بررسیهای دقیق طبی و مصاحبه های ساختاریافته و علمی روانپزشکی تائید شده است .

در مقاله دیگری در سایت نیز مقاله ای برای توضیح بیشتر در مورد تفاوت بین افسردگی و بیماری افسردگی وجود دارد که علاقمندان میتوانند به لینک زیر برای مطالعه آن مراجعه کنند.

آیا احساس افسردگی معادل با بیماری افسردگی است؟

2-داروهای ضد افسردگی تنها درمان قطعی این اختلالات هستند.

با توجه به اینکه علل متعددی در ایجاد اختلالات افسردگی دخیل هستند، پس با توجه به علت زمینه ای ایجاد کننده ، طیف متنوعی از درمان نیز وجود دارد.البته قابل ذکر است که در مواردی که عامل زمینه ای اصلی در ایجاد افسردگی، اختلالات بیولوژیک و به اصطلاح بالانس نبودن مواد شمیمیایی موثر در مغز باشند، داروهای ضد افسردگی در اکثر وارد منجر به درمان میشوند که البته باید دارو به میزان مناسب-به اصلاح دوز درمانی- و به مدت کافی و زیر نظر روانپزشک مصرف شود.بسیار مواردی وجود دارد که داروی مناسب به مراجع تجویز شده اما فرد متاسفانه بخاط باورهای نادرست در مورد اینکه داروهای ضدافسردگی اعتیادزا هستند، دارو را ادامه نداده است. روشهای غیردارویی مناسبی در درمان افسردگی نیز وجود دارند که در لینک زیر علاقمندان میتوانند به مطالعه آن بپردازند.

محتوای صفحه (قابل کلیک)

–http://gyrusclinic.com/%D8%A7%D9%81%D8%B3%D8%B1%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-
%D9%85%D8%A8%D8%AA%D9%84%D8%A7-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%DB%8C%D9%85%D8%9F/
–http://gyrusclinic.com/%DA%86%D8%A7%D9%84%D8%B4%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%AE%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%DA%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%B1/

3-درمان شدن یا نشدن این بیماری به دست خود فرد است!

چه بسیار موارد ی در مطب من و همکارانم مواجهه بوده ایم با خانواده افراد مبتلا به بیماری افسردگی که بیان میکنند:” اگر خودش بخواد میتونه بدون دارو و روانپزشک و روانشناس هم خودش را درمان بکنه اما خودش یه خودش اصلا کمک نمیکنه!” یا ” ما بهش پیشنهاد میکنیم که هرروز ورزش کنه یا فکرها ی منفی را به دور بریزه اما اصلا این کارها رو انجام نمیده!”
مثالی که برای این موارد میتوان مطرح کرد مثل این است که فردی که مبتلا به بیماری دیابت –قند خون- هست بگوئیم که شما خودت خواستی که میزان انسولین در بدنت به میزان کافی ترشح نشود یا اینکه تاثیر نکند، پس دیگر نیاز به مراجعه به متخصص غدد نیست!

باور نادرست در زمینه درمان افسردگی

باور نادرست در زمینه درمان افسردگی

4-در صورت مبتلا بودن یکی از والدین، فرزندان نیز حتما مبتلا میشوند.

بسیاری از افرادی که فرد مبتلا به بیماریهای روانپزشکی در فامیل دارند، با نگرانی به روانپزشک و یا روانشناس مراجعه میکنند و این سوال را مطرح میکنند که “شانس ابتلای ما به این اختلال چقدر هست”.
همان طور که در بالا و در سلسله مقالات قبلی مطرح شد، عوامل ژنتیکی یکی از علل زمینه ساز افسردگی هستند ولی در موارد یکه بخصوص به تازگی تشخیص اختلال افسردگی مطرح میشود، این اضطراب در اطرافیان میتواند بسیار شایع باشد.در این موارد بهتر است که اطلاعات بیشتری در مورد علل زمینه ساز و بخصوص راه های مفید پیشگیری از ابتلا را به دست بیاوریم.

5-داروهای ضد افسردگی باعت میشوند که دیگر فرد ، خودش نباشد و به اصطلاح یک فرد دیگر بشود!

این داروها از طریق اصلاحاتی که مواد شمیایی مغزی موثر در بیماری میدهند، موجب اصلاح در خواب، اشتها، بهبود روحیه فرد و حتی کم کردن افکار ناامید کننده و منفی میشند که باعث بهبود زندگی فرد میشوند و اثری روی تغییر شخصیت فرد ندارند.

باور نادرست در زمینه تشخیص و درمان افسردگی1

باور نادرست در زمینه تشخیص و درمان افسردگی1

توصیه ای که به افرادی که تمایل به مصرف داروهای ضدافسردگی در صورت مبتلا شدن به این بیماریها میشوند این است که از همان ابتدای درمان، هرگونه ترس و نگرانی که از مصرف دارو دارند را با روانپزشک خود به راحتی و صادقانه مطرح کنند تا روانپزشک بتواند این توضیحات را به آنها بدهد و در صورت نیاز حتی به روانشناس برای درمانهای شناختی-رفتاری که یکی از انواع رواندرمانیهای موثر در درمان بیماریهای افسردگی هست، ارجاع شوند تا به کمک روانشناس بتوانند این افکار نادرست را به روش علمی اصلاح کنند.در لینک زیر توضیحاتی در مورد این نوع رواندرمانی موثر و تاثیرات مفید آن برای علاقمندان محترم وجود دارد.
بیشتر بدانیم:

ضد افسردگی ها

6-داروهای ضدافسردگی اعتیادزا هستند!

یکی از شایعترین ترین باورهای نادرستی که در زمینه درمان افسردگی وجود دارد این هست که فرد مبتلا و یا اطرافیان به اشتباه فکر میکنند که اگر به روانپزشک مراجعه کنیم وبرایمان دارو تجویز شود، تا پایان عمر باید آنها را مصرف کنیم و در نتیجه اعتیاد دارویی پیدا میکنیم که البته متاسفانه عوامل فرهنگی هم در دامن زدن به این باورهای نادرست، نقش منفی و پررنگی را ایفا میکنند. مثلا چه بسیار شاهد هستیم که در فیلمها و سریالهای تلویزیونی اطرافیان فردی که به این بیماری مبتلا شده به او توصیه کرده اند که “مبادا به روانپزشک مراجعه کنی چون مجوری تا پایان عمر این داروها را بخوری” یا “اگر بقیه متوجه بشوند که به روانپزشک مراجعه کردی و برات داروی ضدافسردگی تجویز شده، دیگر دید منفی بهت خواهند داشت” یا ” مبادا به بقیه و حتی همسرت بگوئی که برات دارو تجویز شده چون فکر میکنند که دیوانه شدی” و بسیار جملات نادرست دیگری که در فیلمها و سریالها به نادرست در مورد فرد مبتلا به بیماری روانپزشکی مطرح میشود که البته بسیاری از همکاران محترم روانپزشک و روانشناس و وزیر محترم بهداشت- درمان و رئیس محترم نظام پزشکی درباب اصلاح این موارد تلاشهای زیادی را برای اصلاح این موارد انجام داده اند.

باور-نادرست-در-زمینه-تشخیص-و-درمان-افسردگی2

باور-نادرست-در-زمینه-تشخیص-و-درمان-افسردگی2


7- صحبت کردن در مورد این بیماری باعث تثبیت افکار منفی در مورد بیماری میشوند!

درد دل بسیاری از افرادی که در روند درمان قرار دارند این هست که ” احساس تنهایی میکنم چون هروقت که میخواهم با اطرافیانم در مورد احساسات و افکاری که من را زجر میدهند صحبت کنم به من هشدار میدهند که “اگر حتی فکر کنی که افسرده هستی، دیگه درمان نمیشوی” یا ” اگر میخوههی گه درمان بشوی، باید خودت به موارد مثبت فقط فکر کنی” یا ” چرا خودت با دور کردن افکار ناراحت کننده از ذهنت به خودت کمک نمیکنی” و بسیار جملات دیگری مشابه این موارد که ناشی از باورهای نادرست در تشخیص و درمان اختلالات روانپزشکی مثل افسردگی هستند.
امروزه ثابت شده که در صورتیکه فرد مبتلا بتواند احساسات منفی و نگرانیهای خود را به افرادی که به اصطلاح گوش شنوا هستند و قضاوت نادرست در مورد فرد نمیکنند مطرح کند، بار هیجانات منفی کم شده و روند درمان پیشرفت میکند.
البته در مواردی که چنین اشخاصی در اطراف فرد نیست، توصیه میشود که دل نگرانیهایش را با روانپزشک و یا روانشناس خود مطرح کند و با افرادی که در این زمینه تخصص کافی را ندارند، مطرح نکنند.

علاقمندان به این مطلب میتوانند در لینکهای زیر اطلاعات مرتبط با این مطلب را مطالعه نمایند:

www.drnedafarzaneh.ir
https://www.huffingtonpost.com/2014/09/03/depression-myths_n_5715453.html
https://www.healthline.com/health/9-myths-depression#talking-makes-it-worse

بهترین پیشنهادات برای شما

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - هفت باور نادرست در زمینه تشخیص و درمان افسردگی

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.


برچسب‌ها :

شنبه 25 فروردين 1397 - 22:41
قدرت گرفته از نیلوبلاگ